was successfully added to your cart.

V Praze, Brně a na dalších místech po celé ČR se v polovině listopadu konala spousta akcí pro veřejnost, akademii, děti, kosmo-fanoušky, startupy i průmysl.  To vše v rámci akce Czech Space Week – celorepublikového festivalu vesmírného objevování, který popularizuje vesmírné aktivity a kosmický průmysl napříč generacemi.

Program probíhal od 8.11. do 15.11. a každý den se návštěvníci mohli těšit na zajímavé akce – od otevřených dveří v kosmických institucích, přes talkshow s významnými ženami v kosmickém průmyslu až po pěstování brambor na Marsu. A jak to tedy vše probíhalo?

Celý týden odstartovala 54 hodinová soutěž Startup Weekend v Brně, v Praze zas otevřela své dveře veřejnosti Evropská Evropská agentura pro globální družicový a navigační systém (GSA).

V pondělí proběhlo promítání filmu Marťan a podobně jako Matt Damon ve filmu, tak i návštěvníci si mohli něco dozvědět o pěstování brambor na Marsu.

Další den festival přesunul do Brna. Tam celý den probíhal průmyslový den, kde se představily české kosmické firmy, startupy i studentské týmy. V jeho rámci se uskutečnila i konference Gate2Space.

Ve středu pak do Prahy zamířily úspěšné ženy pracující ve vesmírném průmyslu. Společně se setkaly a vyprávěly o tom, jakou roli hrají právě ženy v tomto odvětví. O své názory se společně podělily Marie Menard – komunikační úřad v GSA, Ivana Kolmašová – vědecká pracovnice na Akademii věd České republiky, Michaela Musilová – ředitelka pro HI-SEAS mise v International MoonBase Alliance, nebo třeba i Jennifer Ngo-Ang, vedoucí týmu pilotovaného a robotického průzkumu vesmíru ESA.

V závěru týdne poté proběhl workshop pro děti Astro Pi, v jehož rámci 160 žáků napsalo a poslalo krátký kód astronautům na ISS, následoval koncert filmové hudby a nemohla chybět ani výroční End-of-Year konference ESA BIC Prague, kde byli vyhlášené nové start-upy vstupující do inkubátoru a předáno ocenění Karlu Dobešovi za celoživotní přínos české kosmonautice.